חיסון למניעת סרטן צוואר הרחם עד גיל 45


חברת התרופות גלקסו סמית קליין, השיקה חיסון חדש למניעת סרטן צוואר הרחם המיועד לראשונה לנערות ולנשים מגיל 10 ועד 45. החיסון הנקרא סרווריקס (Cervarix), אושר במשרד הבריאות ומוצע לנערות ולנשים בישראל במסגרת הביטוחים המשלימים של מכבי שרותי בריאות, קופת חולים מאוחדת וקופת חולים לאומית. במסיבת העיתונאים להשקת החיסון שנערכה ביום שלישי 4.11.2008 השתתפה גם אפרת אנזל, מנחת תוכנית הבריאות היומית בערוץ 10, שהתגייסה, לקבל את החיסון לעיני המצלמות וסיפרה שזו מחמאה עבורה להירתם למשימה הכרוכה באחריות גדולה.
 
החיסון החדש, נועד להגן מפני זנים שונים של נגיף הפפילומה האנושי, האחראי לכ- 80% מכל מקרי סרטן צוואר הרחם והוא ניתן בשלוש מנות של זריקה בזרוע בטווח של חצי שנה, כאשר הזריקה השנייה ניתנת כחודש לאחר הזריקה הראשונה והזריקה השלישית ניתנת כחצי שנה לאחר הזריקה הראשונה. הנגיף אשר מועבר בדרך כלל בעת קיום יחסי מין, נישא על ידי הגבר ועלול להשפיע על התאים ברקמה של צוואר הרחם ולהביא להתפתחות של זיהומים מתמשכים, יבלות ושינויים טרום סרטניים. בעקבות תהליך שינוי זה עלול להתפתח סרטן. חיסון של נערות ונשים כנגד הנגיף, מהווה כלי מניעתי יעיל ובטוח נגד סרטן צוואר הרחם, אשר עשוי להציל את חייהן. סרווריקס, מיועד לחיסון נערות ונשים בגילאי 10 עד 45, לעומת החיסון הקיים כיום בשוק המותאם כיום לנשים עד גיל 26 בלבד.
 
סרווריקס, הינו החיסון הראשון למניעת סרטן צוואר הרחם, הכולל בהרכבו, מערכת מסייעת (אדג'ובנטית) ייחודית הנקראת AS04. מערכת זו, מגבירה ומעצימה את התגובה החיסונית של גוף האישה לאנטיגנים אותם מכיל החיסון ובכך מאריכה את משך ההגנה.
 
טיפול מניעתי
במחקרים קליניים רחבי היקף, אשר כללו למעלה מ- 40 אלף נשים, הוכיח סרווריקס בטיחות ויעילות גבוהה של 100% במניעת סרטן צוואר הרחם, הנגרם כאמור, על ידי נגיף הפפילומה מזנים 16 ו- 18, האחראים ל- 70% ממקרי סרטן צוואר הרחם. מעבר לכך, נמצא כי החיסון מגן גם מפני זיהומים שנגרמו מזנים נוספים של הנגיף מסוגים 45, 31 ו- 52 האחראים יחד לעוד 12% ממקרי סרטן צוואר הרחם.
 
ההגנה חיסונית הממושכת ביותר נגד סרטן צוואר הרחם
בכנס השנתי של האגודה לגינקולוגיה אונקולוגית, שהתקיים לאחרונה בפלורידה, הוצגו תוצאות מעקב מחקרי של שש וחצי שנים, בו השתתפו 776 נשים בגילאי 15 עד 25, מדרום אמריקה וברזיל, אשר קיבלו את החיסון סרווריקס. מתוצאות המעקב התקבלה תמונת מצב אופטימית, ממנה עולה, שבקרב 98% מהנשים, אשר חוסנו בסרווריקס, נשמרו רמות גבוהות של נוגדנים נגד נגיף הפפילומה, שהן פי 11 מהרמה של נוגדנים הנוצרים בגוף עקב זיהום טבעי, הנגרם מהנגיף מזנים 16 ו-18. כך למעשה, לאורך שש וחצי שנים לפחות ממועד ההתחסנות והוכחה יעילות גבוהה של 100%, במניעת מצבים טרום סרטניים וסרטן צוואר הרחם. יתרה מכך, המחקר הראה יעילות גבוהה של 78% במניעת סרטן צוואר הרחם שנגרם על ידי הנגיף מזן 45 ויעילות של 60% נגד הווירוס מזן 31 לאורך אותו פרק זמן של שש וחצי שנים, שהינם הגורמים השלישי והרביעי לסרטן צוואר הרחם. זוהי כאמור התקופה הממושכת ביותר, במהלכה נשמרו רמות גבוהות של נוגדנים נגד נגיף הפפילומה מזנים 16 ו-18 כתוצאה מחיסון נגד סרטן צוואר הרחם, אשר דווחה עד היום בעולם המדע.
 
יעילות במניעת זיהומים מתמידים והתפתחותם של תאים טרום סרטניים
כל אישה הפעילה מינית, עלולה להידבק בנגיף הפפילומה והסיכון לזיהום מתמשך עולה עם הגיל כתוצאה מהנגיף. כך, על פי נתוני הערכה עולמיים, כ- 80% מהנשים ידבקו בנגיף הפפילומה במהלך חייהן, כאשר כ- 50% מזיהומים אלו ייגרמו כתוצאה מהנגיפים מהזנים שעלולים לגרום לסרטן צוואר הרחם. על פי נתוני הערכה של החברה הישראלית לקולפוסקופיה ופתולוגיה של צוואר הרחם, כ- 1,300 נשים מאובחנות בישראל, מדי שנה עם שינויים טרום סרטניים בצוואר הרחם, אשר עלולים להוביל לסרטן צוואר הרחם. סרווריקס הוכיח יעילות גבוהה של 100% במניעת התפתחותם של תאים טרום סרטניים הנגרמים כתוצאה מהנגיף מהזנים 16 ו- 18 וכבעל יעילות של 72% במניעת התפתחותם של תאים טרום סרטניים הנגרמים כתוצאה מכל סוגי הווירוס. בשל כך, החיסון מהווה צעד אשר עשוי להפחית לחץ נפשי, תחלואה קשה, תמותה ויחסוך משאבים כלכליים למשק הישראלי.
 
נתונים על סרטן צוואר הרחם בישראל ובעולם
על פי נתוני האגודה למלחמה בסרטן כ- 180 נשים מאובחנות מדי שנה בישראל כחולות בסרטן צוואר הרחם, רובן כתוצאה מנגיף הפפילומה האנושי. על פי נתוני הערכה עולמיים, סרטן צוואר הרחם הינה המחלה הממארת השנייה בשכיחותה בקרב נשים מתחת לגיל 45, במדינות מפותחות, כאשר כ- 500 אלף נשים מאובחנות מדי שנה כחולות בסרטן צוואר הרחם, מספר אשר צפוי לגדול מדי שנה ואף להכפיל את עצמו עד שנת 2050 באם לא ינקטו צעדים מונעים דוגמת החיסון. מדי שנה נפטרות כ- 270 אלף נשים מסרטן צוואר הרחם והוא מהווה את גורם התמותה השלישי בעולם, אחרי סרטן השד וסרטן הריאות.
 
החיסון סרווריקס (Cervarix), אושר לאחרונה במשרד הבריאות, לפני כן קיבל את אישור סוכנות התרופות האירופאית ה- EMEA וכן את אישור סוכנות התרופות האוסטרלית ה- TGA (Therapeutic Goods Administration of Australia) ומאושר ב– 80 מדינות ברחבי העולם. בימים אלו מוצע החיסון לנערות ולנשים בישראל במסגרת הביטוח המשלים של מכבי שרותי בריאות, קופת חולים מאוחדת וקופת חולים לאומית.
 
מחקר בקרב הציבור מטעם מכון גיאוקרטוגרפיה
מכון גיאוקרטוגרפיה ביצע מחקר בקרב ציבור הנשים בנות 18 – 45 בכדי ללמוד על הרגלי הביקור של הנשים אצל הגניקולוג, ביצוע משטח צוואר הרחם, התנהגות מינית של המרואיינות, בחינת הידע שיש לנשים בנושא וירוס הפפילומה, נכונותן העקרונית לקבל את החיסון ו/או לרכוש אותו עבור בנותיהן וחסמים לקבלת החיסון. הסקר בוצע באמצעות מערכת סקרים טלפונית ממוחשבת, במדגם של 512 נשים בגילאי 18-45 שנים, ביניהן 15% שהינן אמהות לילדות/נערות בנות 9-20. טווח השגיאה הסטטיסטית למדגם זה הינה +4.33%, ברמת ביטחון סטטיסטית של 95%. הראיונות בוצעו מהמרכז הטלפוני הממוחשב במכון גיאוקרטוגרפיה בתחילת יוני 2008.
 
ממצאי המחקר מראים כי מעל מחצית (54%) הנשים בגיל 18-45 מגיעות לרופא נשים לביקורת תקופתית, לפחות אחת לשנה, כאשר נשים בנות 25-45 מגיעות בשיעורים גבוהים יותר מאשר בנות 18-24. מחצית השנים ביצעו בדיקת משטח צוואר הרחם, כאשר שיעור המבצעות גבוה פי 2 ויותר בקרב נשים בנות 25-45 מאשר בקרב נשים בנות 18 – 24 .
 
ידוע כי התנהגות מינית של נשים כגון התחלת קיום יחסים בגיל צעיר מהווה גורם סיכון להדבקה בוירוס הפפילומה, הגורם לסרטן צוואר הרחם. הגיל הממוצע של התחלת קיום יחסי מין במחקר זה עומד על 18.8 שנים כאשר 10% החלו לקיים יחסי מין בגיל 15-16 ועוד שליש מגיל 17-18. אחרות מדווחות כי החלו בגיל יותר מבוגר. גם ריבוי בני זוג הינו גורם סיכון. בסקר נשים ציינו כי קיימו יחסי מין עם 3.1 בני זוג בממוצע לפני החתונה הראשונה ובסה"כ קיימו יחסי מין עם 3.7 בני זוג בממוצע.
 
מה יודעות נשים על וירוס הפפילומה ?
בסה"כ כ-40% ידעו לציין כי הוירוס עלול להביא להתפתחות סרטן צוואר הרחם, יחד עם זאת 40% נוספים לא שמעו על וירוס הפפילומה ועוד 17% לא ידעו לציין פרטים, כך שיש עוד מה ללמד את הציבור. מקורות המידע של הנשים אודות סרטן צוואר הרחם הם בעיקר רופא הנשים(42%) ולאחר מכן האינטרנט.
 
האם נשים רוצות לקבל חיסון ?
המידע שהתקבל מראה כי מעל למחצית הנשים (55% ) מציינות כי יקנו את החיסון, בהן 2% שכבר התחסנו, ושיעור דומה של נשים (53% ) יקנו את החיסון לבנותיהן. לעת עתה, 30% מהנשים מציינות כי הן חושבות או בטוחות שלא יתחסנו, אולם רק 15% ציינו זאת לגבי חיסון בנותיהן. הסיבה העיקרית לכך שנשים לא יתחסנו, שצויינה בשיעורים הגבוהים ביותר (20% ) היא "לא רלוונטי לגילי", סיבות אחרות צויינו בשיעורים נמוכים יותר, אולם כעת כאשר יהיה חיסון כנגד סרטן צוואר הרחם הניתן לנשים עד גיל 45 המצב ישתנה. שאלנו את הנשים באיזה גיל יש לחסן נשים כנגד סרטן צוואר הרחם, והנה קרוב לשני שלישים מהנשים (63% ) ציינו את גיל 25 ומעלה.כעת עם החיסון החדש המאפשר חיסון נשים מעל גיל 26 ניתן יהיה לענות על צרכיהן של רוב הנשים.
 
אודות אפרת אנזל
אפרת אנזל, היא מנחת תכנית הבריאות היומית "בריאות 10" בערוץ 10, שחקנית ומגישה. לקחה חלק בסדרות ("הכל דבש", "רמזור", "בלאגן ועד אילת"), הובילה קמפיינים (חברת החשמל), הגישה תכניות ("בלאגן" בערוץ ג'טיקס) ופינות טלוויזיוניות שונות (תכנית הבוקר, אודטה). אפרת בוגרת לימודי משחק, סיימה 6 שנות לימודי רפואה באוניברסיטת תל אביב, למדה בישול צרפתי בפריס.אפרת היא בת 33, גרושה ואם לילד ומתגוררת בהוד השרון.
 
בתמונה: ד"ר דן גריסרו מהמרכז הרפואי תל אביב נותן חיסון לאפרת אנזל. צילום אלירן אביטל.
 
 
נאווה ענבר - יחסי ציבור בתחום הבריאות
 
משרד הבריאות
בריאות
Site By Tohen Media האתר נבנה על ידי טוחן מדיה